Warsztaty z Azure Community 2021

12 października - 30 listopada 2021

Warsztaty z Azure Community 2021

Z myślą o wszystkich tych, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności pracy z chmurą Microsoft Azure, jako członkowie społeczności Microsoft Azure User Group Poland przygotowaliśmy serię warsztatów, które wprowadzą Cię różne rejony chmury! Zgłoś się do udziału w projekcie i rozwiń swoje umiejętności pod okiem doświadczonych prowadzących!

Program jest darmowy, niemniej jednak wymagamy od Ciebie zaangażowania i obecności na sesjach warsztatowych!

Idea powstania programu

Wykorzystanie chmury obliczeniowej jest już standardem w świecie IT, a w ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost popytu na rynku pracy na pracowników, którzy w swym portfolio mogą pochwalić się doświadczeniem w obszarach chmurowych. Widzimy to też po stale rosnącej liczbie członków naszej społeczności Microsoft Azure User Group Poland . Widzimy Wasze zainteresowanie i chcemy pokazać, że można jeszcze więcej!

Szukamy osób, które chcą dowiedzieć się czegoś nowego, poznać możliwości chmury Azure i rozwijać się dalej. Chcemy dodać Wam motywacji i inspiracji do rozwoju własnej wiedzy w obrębie dotychczasowych i nowych projektów.

Przygotowaliśmy 7 ścieżek warsztatowych z różych rejonów chmury Azure, tak żeby każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiedni fragment, który chciałby poznać lepiej. Do grona Prowadzących zaprosiliśmy osoby, które aktywnie działają na rzecz polskiej społeczności użytkowników Azure. Jesteśmy pewni, że ich doświadczenie i pasja zachęcą Cię do zgłoszenia się do programu i pokazania swoich możliwości!

Harmonogram

20 września
-
9 października

Aplikacje uczestników

W tym okresie czekamy na Twoje zgłoszenie poprzez ankietę. Poprzez ankietę możesz zgłosić się na wybrany warsztat podając podstawowe informacje o swoim doświadczeniu - pozwoli nam to sprawdzić czy dany warsztat będzie odpowiedni dla Ciebie.

10 - 12 października

Stworzenie grup warsztatowych

Organizatorzy tworzą grupy warsztatowe opierając się na kolejności zgłoszeń na konkretny warsztat i przekazują listę uczestników każdemu z prowadzących. Prowadzący na podstawie formularzy zawierających tylko podstawowe informacje dotyczące doświadczenia uczestników mogą odrzucić osoby, które nie spełniają kryteriów warsztatu (np. gdy wymagane jest podstawowe doświadczenie w jakiejś technologii). Organizatorzy przekazują informację o dostaniu się lub odrzuceniu zgłoszenia do programu uczestnikom wraz z podstawowymi informacjami. Prowadzący otrzymują kontakt do wybranych osób uczestniczących w warsztacie.

12 października
-
30 listopada

Czas trwania programu

W tym okresie prowadzone są warsztaty - konkretne terminy dostępne są w opisie każdego z warsztatów.

Dla kogo?

Program dedykujemy osobom, które posiadają już doświadczenie w IT i chciałyby nauczyć się pracy na platformie Azure lub rozwinąć posiadane już umiejętności w Azure w jednym z dostępnych obszarów tematycznych programu.

Jeśli zatem:

  • pracujesz na co dzień z Azure, ale chcesz rozwinąć się w konkretnym kierunku,
  • masz doświadczenie z innymi dostawcami usług chmurowych i chcesz zacząć przygodę z Azure,
  • zajmujesz się zupełnie inną dziedziną IT, ale czujesz, że "chmura to jest to, co chcesz w życiu robić”...

...nie zwlekaj i zgłoś swój udział w programie!

Jak wygląda struktura programu?

Każda ścieżka warsztatowa to 4 spotkania po 1,5 - 2 godziny podczas których prowadzący przybliży dany temat lub technologię. Grupa uczestników jest niezmienna i wspólnie rozwija się z jednego spotkania na drugie. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy uczestnik aktywnie udzielał się na każdym spotkaniu!

Cenimy praktyczną wiedzę popartą doświadczeniem więc naszym celem jest, żeby każdy uczestnik wyniósł z warsztatów dobre praktyki, a nie suchą wiedzę.

Każdy z prowadzących jest unikalny i tak samo unikalna jest każda ze ścieżek warsztatowych. Chcemy być elastyczni i dopasować się do Waszych potrzeb! Dlatego liczymy na Wasze zaangażowanie i aktywność podczas warsztatów!

Ilość miejsc na każdy z warsztatów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Każde zgłoszenie będzie sprawdzone przez prowadzących pod kątem doświadczenia uczestnika (dla warsztatów o poziomie wyższym niż podstawowy) - w przypadku podejrzenia, że warsztat może być za trudny dla uczestnika organizatorzy mogą odrzucić zgłoszenie. W przypadku dużej liczby zgłoszeń, osoby które zapiszą się na więcej niż jeden warsztat mogą zostac poproszone przez organizatorów o wybranie tylko jednej ścieżki warsztatowej.

Ścieżki warsztatowe

Marek
Grabarz

Wszystko co musisz wiedzieć, by rozpocząć pracę z Azure API Management.

poziom średniozaawansowany
wtorki, godzina 17 (12/10, 19/10, 26/10, 2/11)
maksymalnie 15 osób - zbieramy zapisy na listę rezerwową
wymagamy wcześniejszego doświadczenia z Azure oraz doświadczenia związanego z integracją API; potrzebna bedzie własna subskrypcja lub grupa zasobów z uprawnieniami co najmniej contributor (w przypadku braku uprawnień na całej subskrypcji, wcześniejsza rejestracja nastepujących RP - Microsoft.ApiManagement, Microsoft.Insights, Microsoft.OperationalInsights, Microsoft.Network, Microsoft.KeyVault)
Spotkania będą miały formę szkolenia połączonego z warsztatem. Podczas czterech spotkań wspólnie omówimy i poznamy następujące obszary Azure API Management:
👉 Architektura wdrożenia API Management, główne komponenty i konfiguracja. Dostosowanie portalu dewelopera, wraz z wprowadzeniem do tematyki produktów.
👉 Konfiguracja API, zarządzanie cyklem życia API, aspekty DevOps oraz IaC dla API Management.
👉 Implementacja i debugowanie polityk w API Management.
👉 Bezpieczeństwo w API Management, monitorowanie i logowanie, utrzymanie usługi.

Podczas każdego ze spotkań poza wspólną pracą zachęcam wszystkich uczestników do zadawania pytań i wspólnego omawiania napotkanych problemów. Do zobaczenia!

Michał Furmankiewicz

Terraform w Azure

poziom podstawowy
piątki, godzina 18:00 (22/10, 5/11, 19/11, 26/11)
maksymalnie 15 osób - zbieramy zapisy na listę rezerwową
potrzebna będzie subskrypcja z uprawnieniami Contributor lub Owner (najchętniej) do całej subskrypcji lub wybranej grupy zasobów
👉 Wprowadzenie do Terraform i Azure, przygotowanie środowiska do pracy
👉 Budowa sieci w Azure za pomocą Terraform – podstawowe elementy
👉 Podstawowe usługi infrastruktury w Azure i Terraform
👉 Wprowadzenie do modułów

Robert Przybylski

Bezpieczeństwo w Azure AD

poziom podstawowy
środy, godzina 19:00 (13/10, 27/10, 3/11, 10/11)
maksymalnie 20 osób - zbieramy zapisy na listę rezerwową
potrzebne będzie środowisko testowe wraz z licencją EMS E5 Free trial (Azure AD Premium P2)
👉 Dostęp Awaryjny, Azure Identity Governance
Pierwsza z czterech sesji dotyczących bezpieczeństwa Azure AD, podczas której poruszymy tematy dotyczące podstaw zabezpieczeń Azure AD oraz Azure Identity Governance.
Warsztat będzie połączeniem teorii oraz praktyki.
Słowa kluczowe - BreakGlass Account, Azure AD, Application Consent, MFA, Conditional Access, Identity Governance, Entitlement Management, Access Package

👉 Bezpieczna współpraca z gośćmi
Druga z czterech sesji dotyczących bezpieczeństwa Azure AD, podczas której poruszymy tematy dotyczące bezpiecznej współpracy z gośćmi przy użyciu Entitlement Managment
Warsztat będzie połączeniem teorii oraz praktyki.
Słowa kluczowe - Azure AD, MFA, Conditional Access, Identity Governance, Entitlement Management, Access Package, Terms of Use

👉 PIM oraz Access Reviews
Trzecia z czterech sesji dotyczących bezpieczeństwa Azure AD, podczas której poruszymy tematy dotyczące czasowego przypisywania uprawnień do kont administracyjnych, zarządzania nimi oraz okresowym sprawdzaniem przypisanych uprawnień jak i dostepów.
Warsztat będzie połączeniem teorii oraz praktyki.
Słowa kluczowe - Azure AD, MFA, Identity Governance, Entitlement Management, Access Package, Privileged Identity Management, Access Reviews

👉 Passwordless w Azure AD.
Ostatnia z czterech sesji dotyczących bezpieczeństwa Azure AD, podczas której poruszymy tematy passwordless oraz jego użycia w kontekście kluczy sprzętowych oraz aplikacji. Poruszymy także temat dostępu awaryjnego do konta.
Warsztat będzie połączeniem teorii oraz praktyki.
Slowa kluczowe - Azure AD, MFA, Fido2, Passwordless, Temporarry Access Pass, Authenticator

🎁 Bonus: Dla najbardziej aktywnych uczestników pierwszych 2 warsztatów przewidziane są nagrody (3 na warsztat) - klucze FIDO2 które będą użyte podczas ostatniego warsztatu

Agnieszka
Cent

Messaging w Azure czyli jak wykorzystać wzorce oparte na zdarzeniach w asynchronicznych architekturach

poziom średniozaawasnowany
czwartki, godzina 19:00 (21/10, 28/10, 4/11, 18/11)
maksymalnie 15 osób - zbieramy zapisy na listę rezerwową
wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość projektowania/implementowania rozwiązań IT w oparciu o (mikro)serwisy
👉 Jakie zasoby w Azure możemy wykorzystać do zaprojektowania asynchronicznej komunikacji?
👉 Co powinniśmy wiedzieć łącząc serwisy poprzez REST?
👉 Czy messaging jest magiczną technologią rozwiązującą problemy?
👉 I dlaczego podejmując decyzje projektowe warto wracać do źródeł?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatu. Spojrzymy pod innym kątem na messaging, porozmawiamy o tym co oferuje Azure i jak to wykorzystać w architekturach event-driven. Spróbujemy zrozumieć różnice między wzorcami Publisher/Subscriber i Request/Response. Poznamy ideę event-sourcingu opartego na Azure i zastanowimy się czy zawsze warto go używać. Już nie mogę się doczekać naszych dyskusji!

Azure DevOps, czyli jak budować, wdrażać aplikacje oraz infrastrukturę na platformę Azure

poziom podstawowy
wtorki, godzina 18:00 (19/10, 26/10, 9/11, 16/11)
maksymalnie 15 osób - zbieramy zapisy na listę rezerwową
brak dodatkowych wymagań
Warsztat na którym poznamy jak powinno się budować proces SDLC (Software Development Lifecycle) połączone z IaaC (Infrastructure As A Code) z wykorzystaniem platformy Azure. W ramach warsztatów poznamy narzędzia takie jak:
👉 Azure DevOps w ujęciu YAML
👉 Podstawy Azure Policy
👉 Terraform
👉 Checkov
👉 Atlantis
👉 Snyk

Kamil
Więcek

Automatyzacja operations w Azure, za którą pokocha Cię Twoja organizacja

poziom podstawowy, momentami średniozaawansowany
poniedziałki, godzina 18:00 (8/11, 15/11, 22/11, 29/11)
maksymalnie 20 osób - zbieramy zapisy na listę rezerwową
potrzebne będą Tenant Azure AD z uprawnieniami Global Administrator oraz subskrypcja Azure z uprawnieniami Ownera. Mile widziane jakieś doświadczenie w skryptowaniu i przynajmniej labowe doświadcznie w pracy z usługami Azure.
Sprawny zespół infrastrukturalny może usprawnić pracę pozostałym teamom poprzez usuwanie przeszkód z drogi deweloperów, standaryzację i automatyzację.

Podczas warsztatów wcielimy się w rolę pracownika takiego zespołu.

Jako członkowie zespołu Azure Platform Operations zbudujemy narzędzia służące do:
👉 zarządzania Azure, Azure AD i Azure DevOps w podejścia Infrastructure as a Code
👉 publikowania reużywalnych modułów Infra as a Code
👉 błyskawicznego tworzenia w pełni skonfigurowanych środowisk
👉 budowania infrastruktury aplikacyjnej
👉 wymuszenie standardu konfiguracji, wymaganego poziomu bezpieczeństwa i monitoring zasobów
👉 raportowania i monitorowania kosztów
👉 automatyzowania powtarzalnych czynności administracyjnych używając Azure Pipelines, Azure Functions
👉 opublikowania service-catalogu dla użytkowników z najpotrzebniejszymi usługami

Warsztaty będą miały bardzo praktyczny charakter.

Paweł
Haracz

AI as a Service

poziom podstawowy
środy, godzina 18:30 (3/11, 10/11, 17/11, 24/11)
maksymalnie 20 osób
przynajmniej podstawowa znajomość programowania (C#, Javascript, Java lub python) oraz korzystania z REST (Postman)
Warsztaty przedstawią gotowe do użycia usługi AI które nie wymagają wiedzy zakresu algorytmiki, uczenia maszynowego. Pokażą jak w prosty sposób można zintegrować i wykorzystać je w swoich aplikacjach i projektach.

Andrzej Kokociński

Zarzadzanie elementami sieciowymi oraz bezpieczeństwem w Azure

poziom podstawowy
piątki, godzina 18:00 (5/11, 12/11 19/11, 26/11)
maksymalnie 15 osób
Start z poziomu podstawowego. Potrzebny będzie dostęp do subskrypcji oraz uprawnienia na niej najlepiej typu owner-a lub contributor-a, podstawowa wiedza z zakresu sieci (IP, protokoły warstw, modele ISO/OSI) oraz umiejętność zarzadzania serwisami w Azure.
Warsztat będzie dotyczył sposobu użycia serwisów do zarządzania ruchem sieciowym oraz wykorzystania serwisów, które są pomocne w zabezpieczeniu Twojego środowiska w Azure. Spotkania będą miały charakter warsztatowy i podczas nich poruszone będą tematy:
👉 Architektura sieci, NSG, ASG
👉 Azure Virtual WAN
👉 Virtual Network Routing/Azure Firewall
👉 Azure Load Balancer/Application Gateway/Front Door/WAF
👉 Azure Monitor
👉 Log Analytics
👉 Azure Security Center/ Azure Defender
👉 Azure Sentinel

Organizatorzy

Agnieszka Cent
Maciej Gos

Partnerzy

Jeśli Twoja firma lub organizacja chciałaby nas wesprzeć w jakikolwiek sposób, zapraszamy do kontaktu